Lontoon residenssin vuokralaisen ohje

7. Muut laitteet ja tavarat

7.1 Tulostin

Yläkerran työpisteen viereisessä komerossa on USB-liitäntäinen lasertulostin, jossa on langaton liitäntä.

Tulostin on jaettu myös langattomaan verkkoon.

IP-osoite: 192.168.1.72.

Voit asettaa oman laitteesi tulostamaan langattomasti verkkoasetusohjeiden mukaisesti.

Tulostuspaperia löytyy hyllyltä. Voit ostaa tulostuspaperia ja väriainetta lisää. Noudata väriainekasetin irrottamisessa ja kiinnittämisessä käyttöohjeita.

7.2 Televisio

Olohuoneessa on 3D FullHD-plasmatelevisio. Älä jätä televisiota turhaan päälle. Älä myöskään koske turhaan ruutuun.

Jos haluat kuunnella TV:n ääntä korkealaatuisena stereo- tai monikanavaäänenä, avaa vahvistin (Yamaha) ja valitse AV5, jolloin vahvistimen näytössä lukee TV. TV:n oma ääni kannattaa tällöin vaimentaa häiritsevän viiveen välttämiseksi.

3D-sisältöjen katseluun tarvitaan 3D-lasit. Lisäohjeet löytyvät 3D-kohdasta.

7.3 Pyörä

Residenssiin on hankittu yksi naistenrunkoinen polkupyörä. Pyörä on aina lukittava rungosta kaarilukolla kiinteään esineeseen, ja mieluiten vielä etupyörä erillisellä vaijerilla. Kiinnitä pyörä yöksi talon edessä olevaan rautakaiteeseen mieluiten niin, että kiinnität rungon kaarilukolla ja erillisillä vaijereilla vielä etu- ja takapyörän sekä satulan.

Tarvittavia huoltovälineitä ja työkaluja esimerkiksi satulan korkeuden säätämiseen löytyy eteisen pöydän ulko-oven puoleisessa laatikosta. Pyörässä on vain käsijarrut. Pyörään on hankittu paristokäyttöiset valot, pieni käsipumppu ja mittarilla varustettu jalkapumppu (makuuhuoneessa 1). Residenssissä ei ole pyöräilykypärää.

Pyörän renkaan täyttäminen:

  • Ennen pumppaamista kierrä auki pieni tappi prestaventtiilin kärjestä.
  • Aseta pumpun suutin 90-asteen kulmaan venttiilin päälle pohjaan saakka. Mittaripumpun suuttimen lukitusvipu väännetään päälle pohjaan saakka ja pumpun suuttimen lukitusvipu käännetään venttiilin suuntaiseksi, jolloin se lukittuu ja renkaiden täyttö onnistuu.
  • Jos pumppaaminen ei onnistu, kokeile lukitsematta vipua painaa suutinta venttiiliä vasten.
  • Kun irrotat pumppua venttiilistä, käännä suuttimen lukitusvipu ensin 90-asteen kulmaan venttiiliin nähden.
  • Lopuksi kierrä venttiilin tappi kiinni ja aseta suojakorkki.

Suositeltu rengaspaine on 65 PSI.

7.4 Hiustenkuivain

Huoneistossa on hiustenkuivaaja, jota säilytetään makuuhuoneen 3 tai 4 kaapissa.

7.5 Sateenvarjot

Eteisessä on kaksi sateenvarjoa vuokralaisten käyttöön. Ethän hukkaa tai riko sateenvarjoja.